Najważniejsze naczynia liturgiczne, jakie powinny się znaleźć w wyposażeniu kościoła

Obowiązkowe akcesoria w kościele są używane podczas mszy świętej i nabożeństw, choć służą również do przechowywania wina i hostii. Zwykle mają wymowną symbolikę i są wykonane ze szlachetnych materiałów. Oprócz roli, jaka została im przypisana, znajdują szczególne miejsce w świątyni i podkreślają dostojność każdej celebracji. Warto poznać ich znaczenie.

Mistyczna symbolika sprawia, że naczynia liturgiczne przybliżają wiernych do lepszego poznania Boga. Są wyjątkowe, najczęściej pozłacane lub posrebrzane i szlachetnym kruszcem podkreślają szczególny szacunek do Boga – zwłaszcza te naczynia, w których przechowuje się komunikanty, ponieważ to z nimi styka się Ciało i Krew Pana Jezusa. Najważniejszymi naczyniami są m.in. kielich mszalny, patena, kustodium, monstrancja. Wyróżniają się w kościele wyjątkowo estetycznym wykonaniem.

Naczynia liturgiczne – przegląd najważniejszych przedmiotów w kościele

Kielich liturgiczny – jest to jedno z najważniejszych naczyń używanych podczas mszy świętej. W nim następuje przemiana wina w krew Pańską. Kielich jest w kościele od okresu wczesnochrześcijańskiego, jednak dopiero w późniejszym czasie przybrał on formę tak dostojną, jak dzisiaj.

Patena – to naczynie przypominające kształtem talerzyk. Występuje także w wersji głębokiej, gdy istnieje konieczność przemiany większej ilości komunikantów. Na niej podczas mszy świętej znajduje się konsekrowana hostia. Patena komunijna z kolei to naczynie, które wyposażone jest w uchwyt i wykorzystywane podczas komunii przez ministrantów, w celu ochrony hostii przed niekontrolowanym upadkiem.

Lavabo – jest to dzbanuszek wraz z miseczką lub talerzykiem, który wykorzystywany jest podczas obmywania rąk wodą – obrzędu towarzyszącemu liturgii. Naczynia te wykorzystywane są również podczas chrztu świętego.

Ampułki – są to zazwyczaj dwa szklane dzbanuszki na tacce. W jednym znajduje się wino, natomiast w drugim woda. Podczas liturgii wino przelewane jest do kielicha, a woda służy do obmywania dłoni.

Monstrancja – jest to naczynie liturgiczne służące do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz jego przenoszenia podczas procesji eucharystycznej. To najbardziej zdobione naczynie liturgiczne, z charakterystycznym, przeźroczystym okienkiem, w którym umieszcza się konsekrowaną hostię.

Kustodia – metalowe naczynie, najczęściej pozłacane, służące do przechowywania przemienionej hostii w tabernakulum. Jest zdecydowanie mniejsze i skromniejsze niż monstrancja, jednak podobnie skonstruowane. Na płaskiej podstawie i cienkim trzonie znajduje się okrągłe pudełeczko z miejscem na hostię. To właśnie z tego naczynia przenosi się hostię do monstrancji podczas publicznego wystawienia.

Waskulum (Vasculum) – to naczynie, które zwykle ustawione jest przy tabernakulum. Znajduje się w nim woda, w której szafarz obmywa dłonie po udzieleniu komunii świętej. To właśnie do tego naczynia trafiają hostie, które upadły na ziemię. W wodzie ulegają rozpuszczeniu.

Przedstawione naczynia liturgiczne to tylko mała część akcesoriów używanych podczas eucharystii. Ich lepsze zrozumienie pomoże jeszcze lepiej uczestniczyć w bożej tajemnicy, jaka dokonuje się na ołtarzu.