Na czym polega rejestracja samochodu po leasingu?

Umowa z firmą leasingową pozwala nam na używanie wymarzonego samochodu za comiesięczną opłatę zatwierdzoną przez strony. Po zakończeniu trwania takiej umowy mamy możliwość wykupienia środka trwałego, będącego jej przedmiotem. Wówczas stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, co oznacza, że musimy przerejestrować pojazd w urzędzie. Mamy na to określony czas i wiąże się to z pewnymi opłatami. Co dokładnie będzie nam potrzebne do przeprowadzenia procesu ponownej rejestracji? Jak długo będzie to trwało? Ile będzie nas to kosztować?
Rejestracja samochodu po leasingu — niezbędne dokumenty
Najważniejszym dokumentem, który rozpoczyna całą procedurę, jest wypełniony wniosek, który przekazujemy do wydziału Komunikacji. Niezbędnym załącznikiem jest faktura VAT, która stanowi dowód zakupu rejestrowanego pojazdu i pokazuje, że to my jesteśmy teraz jego prawowitym właścicielem. Rejestracja samochodu po leasingu to proces łatwy i szybki, jeżeli tylko nie zapomnimy o żadnym z potrzebnych dokumentów i zaświadczeń. W kolejnych załącznikach musimy przedstawić dane firmy leasingowej, która sprzedała nam samochód. Najważniejsze z nich to aktualny wpis do KRS, który musimy zamieścić w dokumentacji.
Istotnym dokumentem, który potrzebny jest przy ponownej rejestracji auta, jest karta pojazdu. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje dotyczące przedmiotu. Dodatkowo trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz ważne badanie techniczne. Przedmiotem podlegającym wymianie będą tablice rejestracyjne, dlatego powinniśmy je również ze sobą zabrać. W przypadku, gdy składamy te dokumenty jako leasingobiorca, powinniśmy je otrzymać od zbywcy w momencie przekazania pojazdu.
Rejestracja poleasingowego samochodu, sprzedanego kolejnemu właścicielowi
W momencie zakończenia umowy leasingowej mamy możliwość wykupienia go od firmy. Gdy stajemy się jego właścicielem, otrzymujemy związane z nim prawa majątkowe. Oznacza to, że jeśli nie chcemy dalej korzystać z auta, możemy sprzedać je kolejnemu właścicielowi. Oznacza to, że musi on kolejny raz dokonać rejestracji pojazdu, ponieważ zmienia się jego właściciel. W tym przypadku proces może być bardziej skomplikowany i nieco wydłużony.
W tym przypadku konieczne będzie posiadanie faktury zakupowej, umowy kupna-sprzedaży, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. Musimy przedstawić również faktury pośrednie, które dotyczyły transakcji pomiędzy firmą leasingową a leasingobiorcą. Wydział Komunikacji musi sprawdzić wszystkie ścieżki zakupowe, na które pojazd trafił przed ostatnim właścicielem. Dowód i tablice rejestracyjne również są obowiązkowym załącznikiem do procesu rejestracji.
Jaki mamy czas na zgłoszenie auta po zakupie?
Każde kupione auto musi zostać niezwłocznie zgłoszone do Wydziału Komunikacji. Maksymalny czas jak mamy na dokonanie takiego zgłoszenia to 30 dni. Bez tego nie dokonamy rejestracji i nie otrzymamy dokumentów uprawniających nas do poruszania się zakupionym autem. Jeśli przekroczymy wyznaczony termin, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości od 200 do 1000 złotych.
Jakie są koszty związane z rejestracją auta po leasingu?
Warto wiedzieć, że proces rejestracji będzie dla nas stanowił kolejny koszt. Nie jest to duży wydatek, jednak trzeba będzie przygotować się na to, że za niektóre formalności dopłacimy. Cennik przedstawia się następująco:
- pozwolenie czasowe – 13,50 zł
- opłata ewidencyjna – 2 zł
- znaki legalizacyjne – 12,50 zł
- tablice rejestracyjne – 80 zł
- nalepka kontrolna – 18,50 zł
- dowód rejestracyjny – 54 zł
W przypadku, gdy będziemy potrzebowali pełnomocnictwa dla osoby, która zarejestruje auto w naszym imieniu, zapłacimy za wydanie dokumentu 17 zł. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami dokonać rejestracji lub mamy problem z którymś z etapów procesu, możemy zgłosić się do profesjonalnych doradców, którzy pomogą nam pomyślnie zarejestrować samochód. Sam proces wydaje się łatwy i nieskomplikowany, jednak często z braku czasu możemy zapomnieć o którymś z ważnych aspektów.