Na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemników magazynowych?

pojemniki magazynowe

Organizacja i prawidłowe uporządkowanie pojemników to podstawa właściwego funkcjonowania magazynów, centrów logistycznych czy zakładów produkcyjnych. Bez względu na rodzaj posiadanych towarów, ich magazynowanie wymaga wyboru odpowiednich opakowań, pudełek i skrzyń. Na co należy zwracać uwagę w czasie poszukiwania pojemników do składowania towarów w magazynie?

Trwałość i wytrzymałość na pierwszym miejscu

W trakcie przeszukiwania dostępnych na rynku ofert firm zajmujących się dystrybucją pojemników magazynowych najważniejsze jest, by wybrać sprzedawcę, który oferuje pojemniki trwałe oraz wykonane z wytrzymałych materiałów. Produkty składowane w magazynach, szczególnie jeśli są to towary dużych gabarytów, wymagają  przechowywania w pojemnikach gwarantujących im najwyższy poziom ochrony. Największą solidnością charakteryzują się pojemniki magazynowe wyprodukowane z tworzyw sztucznych, takich jak plastik. Duża odporność na uszkodzenia i odkształcenia, prostota czyszczenia, lekkość i  łatwość transportu oraz trwałość, nawet w czasie wieloletniego użytkowania, to tylko niektóre z oczywistych zalet tego rodzaju pojemników.

Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru

Ważnym kryterium wyboru jest również dobór odpowiedniego rozmiaru pojemników magazynowych. Każdy właściciel czy zarządca hali magazynowej ma inne potrzeby, jeśli chodzi o wymiary skrzyń do składowania. Wszystko zależne jest oczywiście od rodzaju przechowywanych produktów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy IPZ w Szczecinie, która jest dystrybutorem wysokiej jakości sprzętu magazynowego: Rozmiar pojemników regałowych powinien być dopasowany w pierwszej kolejności do wymiarów i rodzaju składowanego w magazynie towaru, ale także do możliwości metrażowych samej hali. Ważne jest, by odpowiednio dobrać pojemniki do dostępnej przestrzeni, ponieważ dzięki temu zyskujemy pewność właściwej aranżacji posiadanego w magazynie miejsca.

Pojemniki muszą być praktyczne i funkcjonalne

Podczas poszukiwań najlepszego pojemnika do swojego magazynu należy pamiętać także o funkcjonalności kupowanych opakowań. Ich dobór powinien uwzględniać aktualne potrzeby danego zakładu. Poza trwałością pojemniki muszą więc charakteryzować się również praktycznością i umożliwiać przechowywanie towarów różnego typu. Pojemniki mogą być otwarte lub zamykane, stałe lub składane, a także wyposażone w różne akcesoria, które znacząco podnoszą ich funkcjonalność.

Na rynku istnieje bardzo dużo firm zajmujących się sprzedażą pojemników regałowych, dlatego wśród dostępnego wyposażenia każdy znajdzie produkt dopasowany do potrzeb własnej hali magazynowej.