Kupujesz używany samochód? Sprawdź numer VIN

numer VIN

Kupno używanego samochodu zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Niektórzy sprzedający próbują ukryć zły stan techniczny auta lub zmniejszać wartości na liczniku przebiegu. W najgorszych przypadkach może okazać się, że pojazd jest kradziony, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnym sytuacjami. Aby uniknąć rozczarowań i straty pieniędzy, zamów raport VIN. 

1. Czym jest numer VIN?

2. Raport historii pojazdu CEPiK ViN

3. Płatne raporty VIN

Czym jest numer VIN? 

Skrót VIN pochodzi od angielskiej nazwy Vehicle Identification Number. Potocznie nazywa się go numerem nadwozia. Można powiedzieć, że VIN to coś w rodzaju numeru PESEL auta. Są w nim zakodowane informacje o historii pojazdu, roku produkcji, usterkach fabrycznych, dane techniczne i wiele innych. Za pomocą numeru VIN sprawdzimy, czy auto nie figuruje czasem w rejestrze pojazdów poszukiwanych, czyli – czy nie jest kradzione. Znajdują się tam także dane o liczbie właścicieli od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce. Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, skorzystaj z narzędzia jakim jest VIN dekoder. Po wpisaniu numeru, uzyskasz najważniejsze informacje dotyczące historii pojazdu. Jeśli masz zamiar kupić używany samochód, lub motocykl, sprawdź VIN za darmo. Otrzymasz bezpłatny dostęp do danych z CEPiK VIN, czyli państwowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców prowadzonej przez ministerstwo cyfryzacji. Jeśli sprzedający odmówi podania numeru nadwozia, lepiej zrezygnuj z zakupu pojazdu. Oznacza to bowiem, że może być nieuczciwy i ma coś do ukrycia. 

Jak uzyskać raport historii pojazdu CEPiK VIN?

Jeśli chcesz sprawdzić historię pojazdu za darmo, możesz to zrobić przez internet. Numer nadwozia znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu pod literą E, oraz na tabliczce znamionowej umieszczonej przy drzwiach po stronie kierowcy. Wpisz w dekoder polski numer rejestracyjny auta, VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a po chwili dowiesz się, czy dane, które podaje ci sprzedający są prawdziwe. Baza CEPiK zawiera informacje z Polski oraz z zagranicy, m.in z takich krajów jak Czechy, Francja, Belgia, USA, Kanada. Raport możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że taki raport nie jest dokumentem urzędowym i ma jedynie charakter informacyjny.  

Płatne raporty VIN

Oprócz bezpłatnego raportu VIN z CEPiK, możesz zamówić raport płatny. Zawiera on o wiele więcej informacji o aucie, m.in dane zagraniczne. Jeśli chcesz kupić samochód, który nie jest zarejestrowany w Polsce, taki raport bywa bardzo przydatny. Jest tak szczególnie w przypadku pojazdów pochodzących z USA lub Kanady, które mogą mieć status utrudniający zarejestrowanie go w Polsce. Można sprawdzić czy samochód nie służył jako taksówka lub czy nie został wycofany z ruchu. Dzięki takim danym zyskasz pewność, że pojazd, który zamierzasz nabyć, jest sprawny i pochodzi z pewnego źródła.