Jakie książki najczęściej czytamy?

książka

Każdy mol książkowy wie, jak trudno czasami wybrać książkę do przeczytania. Co ciekawe, trudność nie polega wcale na tym, że na rynku wydawniczym jest zbyt mało opcji do wyboru, wręcz przeciwnie – aktualnie księgarnie są przepełnione fenomenalnymi książkami. Które jednak z nich są wybierane najczęściej? Jakie książki Polacy czytają najchętniej? Czy są to kryminały, pozycje historyczne czy może książki o tematyce technicznej?

Książki techniczne, poradniki, przewodniki

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja do sięgania przez czytelników po różnego rodzaju poradniki. Ludzie chcą wiedzieć, jak coś zrobić, potrzebują profesjonalnej porady. Głównym powodem nasilenia się trendu czytania poradników i książek technicznych, w których wyjaśniane jest, jak wykonać jakąś pracę techniczną, jest to, że wzrosło zainteresowanie pracami ręcznymi i samodzielnym przygotowywaniem tego, co przez większość ludzi kupowane jest w sklepie – uważa ekspert z księgarni wysyłkowej ARKADY.INFO.

Współczesny czytelnik lubi czasami sięgać po książki ogrodnicze, techniczne i na temat prac w drewnie. Samodzielne przygotowanie stolika kawowego czy skrzynki na klucze jest aktualnie dużym powodem do dumy i możliwością pochwalenia się przed znajomymi swoimi nowoodkrytymi umiejętnościami. Rękodzielnictwo jest współcześnie bardzo popularne i w związku z tym książki na ten temat sprzedają się w zawrotnym tempie. Podobnym zainteresowaniem cieszą się poradniki poświęcone sztuce robienia makijażu, zasadom odpowiedniej pielęgnacji włosów czy dbania o swoją skórę. Czytelnicy kochają pozycje bibliograficzne, których treść podpowiada im, jak coś zrobić lepiej i jak nauczyć się czegoś nowego. Dobrze też wspomnieć o przewodnikach turystycznych, których wysoka sprzedaż wynika z rosnącego zainteresowania ludzi podróżami po kraju i świecie.

Fikcja czy literatura faktu?

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, co jest bardziej popularne – fikcja czy literatura faktu. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę lubią czytelnicy. Z jednej strony mamy książki o science fiction i fantasy oraz wszelkie inne książki, które nie są oparte na faktach, z drugiej z kolei typową literaturę, w której traktuje się wyłącznie o prawdziwych zdarzeniach z życia jakichś osób. W obrębie każdej tematyki znaleźć można zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Chociaż trzeba przyznać, że spośród literatury faktu czytelnicy chętnie wybierają reportaże i pamiętniki. Ogromne zyski czerpane są także ze sprzedaży biografii. Współczesne społeczeństwo lubi znać ważne osobistości tego świata, nawet jeśli może o nich wyłącznie przeczytać. Jeśli chodzi o fikcję, to od wielu lat nieniknącą popularnością cieszą się powieści fantasy. Poza tym czytelnicy lubią sięgnąć po książki detektywistyczne, kryminały i romanse.