Jaki wpływ na zdrowie stóp ma kształt butów?

buty

W ostatnich miesiącach wielu z nas musiało ze względów zdrowotnych, lub dla bezpieczeństwa innych, pozostać w domu. Oczywiście było to ogromne wyzwanie, właściwie w prawie każdym aspekcie naszego życia. Jednak przebywając dłuższy czas w domu, większość czasu spędzaliśmy bez butów, lub w ciepłych kapciach, co z kolei bardzo korzystnie wpłynęło na zdrowie naszych stóp. 

Dlaczego warto wybierać obuwie w naturalnym kształcie?

Na co dzień raczej nie myślimy o tym jak zadbać o zdrowie stóp, chyba że zaczynają sprawiać nam problemy. Stopy to fundament naszego ciała, właśnie dlatego warto zwrócić większą uwagę na rodzaj obuwia, które nosimy, aby zapobiec deformacjom i innym chorobom stóp. Zdrowe stopy mają nieco kwadratowy kształt, a niestety większość dostępnych butów przypomina trójkąt. Oczywiście nie możemy rezygnować z noszenia butów, jednakże możemy podczas zakupów, zwracać większą uwagę na ich kształt. Dlatego też najlepiej wybierać buty, które mają jak najbardziej naturalną formę, nie są zbyt ciasne i zapewniają komfort i nieco luzu wewnątrz buta. 

Naturalna, bosa pozycja stopy znacznie różni się od pozycji, którą przyjmuje ona po założeniu buta. Zwykle but podnosi naszą piętę, spychając palce i osłabiając łuk stopy.

Dlatego też wraz z biegiem czasu nasze stopy zaczynają wyglądać jak buty, które nosimy. Niestety, kiedy się tak stanie, to jesteśmy narażeni na powstawanie licznych schorzeń, bólów i deformacji. Specjaliści radzą więc, aby podczas przebywania w domu chodzić na boso, ewentualnie stosując luźne  i wygodne kapcie. Ważne jest, aby zapewnić pozostawanie naszym stopom jak najdłuższy czas, w naturalnej pozycji. Często modne modele obuwia bywają niezbyt dobre dla stóp, ponieważ w znaczącej większości mają one zwężane noski, czy też podwyższone obcasy, które uniemożliwiają normalny chód, a przez to niekorzystnie wpływają na naszą postawę. Niewłaściwie dobrane buty mogą również, powodować także inne problemy zdrowotne. 

Liczne badania wykazały, że w ludzie nienoszący butów na co dzień np. ludy żyjące w Ameryce Południowej, nie cierpią na żadne ze współczesnych chorób stóp, które dotykają mieszkańców Zachodu. Patologie, takie jak powięź podeszwowa, haluksy, czy też problemy ze ścięgnem Achillesa po prostu dla nich nie istnieją.

Chociaż niektóre z tych dolegliwości mogą być dziedziczone genetycznie, to wszystkie są wywoływane przez siły ściskające, które są wynikiem noszenia zbyt ciasnych lub zbyt wysokich butów. Warto więc kiedy to jest możliwe, zakładać wygodne sandały, czy też przewiewne klapki, które mają konstrukcję, zapewniającą jak najbardziej naturą pozycję dla stóp. 

Jeśli więc zamierzamy zakupić wygodne obuwie, które pozwoli odpoczywać naszym stopom, to należy zadać sobie nieco trudu i zrobić dokładny research. Z kolei, jeżeli nie lubimy przepłacać, to warto również zapoznać się ofertami internetowych hurtowni obuwia, a nie tylko przeglądać propozycje sklepów stacjonarnych. Dzięki temu możemy upolować naprawdę dobre jakościowo buty, w bardzo przystępnych cenach, dla całej swojej rodziny.

Polecamy!