Jak przygotować się do dziergania na drutach?

dzierganie

Robienie na drutach wydaje się wielu osobom archaicznym hobby, które niegdyś stanowiło wręcz konieczność. To banalne zajęcie zyskuje jednak na popularności i coraz więcej młodych osób decyduje się na naukę dziergania. Niestety nie jest to takie proste, jak wygląda. Co gorsza wybór odpowiednich drutów do dziergania i włóczek również nie należy do banalnych. Na co więc zwrócić uwagę podczas nauki robienia na drutach? Wyjaśnimy to w poniższym poradniku!

Druty do dziergania

Ciężko dziergać na drutach bez… drutów! Na rynku znajdziemy ich całe mnóstwo, które różnią się zarówno wielkością, jak i materiałem wykonania. Oczywiście nie są to cechy bez znaczenia, ponieważ inaczej pracuje się na drutach z drewna, a inaczej drutach metalowych czy bambusowych. Skąd wynika ta rozbieżność? Przede wszystkim każdy materiał ma swoją śliskość, a więc przerabiane oczka będą spadać wolniej lub szybciej, w zależności od materiału, którym pokryte są druty.

Ponadto ogromne znaczenie ma tu elastyczność poszczególnych drutów. Dla przykładu druty metalowe praktycznie nie uginają się nawet po długotrwałym dzierganiu, podczas gdy druty bambusowe od samego początku będą wysoce elastyczne. Gdyby tego było mało, na skutek długotrwałego operowania i rozgrzewania ciepłem swoich dłoni, druty te mogą jeszcze bardziej odkształcać się. Jakie zatem druty wybrać do nauki dziergania? Najczęściej poleca się druty metalowe o rozmiarze 12.

Jaką włóczkę wybrać?

Skoro wiemy już, jakie druty do dziergania będą najlepsze, to pora sprawdzić jakie są materiały, z których możemy dziergać. Tutaj możliwości jest o wiele więcej niż w przypadku drutów, ponieważ włóczki występują w wielu tysiącach barw i również jest tu mowa o konkretnych grubościach włóczek. Do tego dochodzi dany producent, jak np. popularne włóczki himalaya dolphin baby. Tym samym można dojść do wniosku, że osobie początkującej ciężko będzie dobrać odpowiedni zestaw do dziergania.

Z pomocą mogą przyjść na pewno sprzedawcy, którzy szybko dobiorą włóczkę do rozmiaru posiadanych już drutów do robótek. Ponadto sklepy internetowe, takie jak pasjanitka.pl, często zaznaczają w opisach włóczek preferowane rozmiary drutów czy szydełek. Niemniej jednak ceny materiałów są na tyle niskie, że warto wyposażyć się z kompletny zestaw kilku rodzajów włóczek i zwyczajnie ćwiczyć metodą prób i błędów.