Jak inwestować w fundusze ETF? Wszystko, co warto wiedzieć!

ETF

W obecnych czasach wiele osób chce nie tylko bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, co po prostu je pomnożyć. Możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego potrzebom i możliwościom. Jedną z opcji jest tutaj handlowanie udziałami w funduszach ETF, które stają się coraz popularniejsze. Choćby z tego powodu warto spojrzeć na nie nieco bliżej!

Jak inwestować w fundusze ETF? 

Przed inwestorami rozciąga w tej chwili całe pasmo różnego rodzaju możliwości, w zależności od akceptowanego ryzyka oraz wielkości kapitału. Mogą inwestować w akcje giełdowe, kupować surowce, wejść na rynek Forex lub właśnie spróbować swoich sił w inwestycjach związanych z funduszami ETF. Sprawdźmy, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i jak należy podejść do tematu, aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć szansę na osiągnięcie zysku. 

Czym są fundusze inwestycyjne ETF?

Większość inwestorów przynajmniej raz spotkała się z tym pojęciem, ale nie wszyscy wiedzą, co ono dokładnie oznacza, a tym bardziej, jak fundusze ETF działają w praktyce. Funduszami inwestycyjnymi ETF określamy, od angielskiego Exchange Traded Fund, fundusze indeksowe, których wartość jest powiązana z wartością indeksów giełdowych, do których się one odnoszą. Emitują one tzw. jednostki uczestnictwa, które są w praktyce udziałami w majątku danego funduszu. Ich nabywcy stają się więc współudziałowcami aktywów, którymi fundusz ETF dysponuje i partycypują zarówno w zyskach, jak i stratach wynikających z działalności funduszu. 

Inwestowanie w ETF – na czym polega?

Fundusze ETF są więc znane głównie w środowisku giełdowym, choć oczywiście nie muszą dotyczyć wyłącznie akcji, ale też obligacji, kryptowalut i wielu innych instrumentów finansowych. Inwestorzy mogą handlować jednostkami uczestnictwa m.in. za pośrednictwem jednej z profesjonalnych platform tradingowych. Tego typu narzędzia online dają dostęp do niemal wszystkich światowych rynków, pozwalają na śledzenie wszelkich zmian i podejmowanie natychmiastowej reakcji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat odwiedź witrynę firmy i zapoznaj się ze szczegółową ofertą. W pełni zautomatyzowany system generuje też raporty oraz analizy, dzięki którym inwestor może z dystansem spojrzeć na swoje poczynania. Co więcej, mogą też liczyć na wsparcie merytoryczne oraz techniczne, jeśli tylko pojawi się taka konieczność. 

Fundusze ETF – najważniejsze zasady 

Dla jednych fundusze ETF są głównym źródłem dochodu, dla innych po prostu możliwością na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Niezależnie od celu, jaki stawia sobie trader, trzeba przyznać, że charakteryzują się one sporą transparentnością, elastycznością oraz niskim progiem wejścia. Wszystko to sprawia, że fundusze ETF są polecane nie tylko doświadczonym, ale i początkującym inwestorom. W środowisku są traktowane jako jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy, ponieważ zarządzają nimi specjaliści, którzy wiedzą, na które aktywa warto postawić. Oczywiście, przed wejściem do gry trzeba zrobić sobie rachunek plusów oraz minusów, dzięki czemu można podjąć całkowicie świadomą i odpowiedzialną decyzję.