Gdzie stosuje się olej hydrauliczno przekładniowy?

olej

Oleje przekładniowe to niezbędne substancje w wielu podzespołach, wpływają na ich stabilność oraz trwałość. To niezastąpiony czynnik smarujący i konserwujący, który zapewnia niezakłóconą pracę przekładni przed wiele lat. Brak odpowiedniego oleju hydrauliczno przekładniowego może przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych, ale przede wszystkim kosztownych awarii maszyn i urządzeń z przekładniami.

Czym charakteryzują się oleje przekładniowe?

Olej hydrauliczno przekładniowy to substancja smarująca o odpowiedniej lepkości. Jej zadaniem jest zapewnienie optymalnego środowiska pracy w przekładniach w maszynach. Olej odpowiada za zmniejszenie tarcia podczas pracy poszczególnych elementów, dzięki czemu nie dochodzi do ścierania się i powstawania wysokiej temperatury podczas pracy. Olej hydrauliczno przekładniowy zabezpiecza metalowe elementy przed korozją oraz przed utlenianiem, dzięki temu są one żywotne i służą przez długi czas.

Podstawowym parametrem, o którym należy wspomnieć w przypadku olejów przekładniowych — jest ich lepkość. Ten czynnik wpływa na wydajność oleju oraz na jego wytrzymałość, a tym samym na zastosowanie w różnych typach maszyn. Warto jednak dodać, że lepkość może się zwiększać pod wpływem temperatury.

Gdzie stosuje się olej hydrauliczno przekładniowy?

Olej hydrauliczno przekładniowy jest powszechnie stosowany w wielu urządzeniach oraz instalacjach, gdzie znajdują się siłowniki hydrauliczne, przekładnie kinetyczne, amortyzatory i wszelkiego rodzaju układy hamulcowe. Oleje przekładniowe są więc substancjami niezbędnymi do prawidłowej pracy pojazdów osobowych, ciężarowych oraz rolniczych. Znajdują też zastosowanie w budownictwie, gdzie zabezpieczają przekładnie w maszynach budowlanych oraz są niezbędne w transporcie lotniczym.

Rodzaje olejów hydrauliczno przekładniowych

Oleje przekładniowe mogą różnić się między sobą parametrami, takimi jak jakość, skład oleju oraz specjalne dodatki. Podczas wyboru oleju hydrauliczno przekładniowego należy zwrócić uwagę na jego klasę jakości, która wpływa na zastosowanie danego produktu. Oleje pierwszej klasy (GL-1) są dedykowane do prostych przekładni ręcznych, nie zawierają dodatków uszlachetniających. Oleje ostatniej klasy (GL-5) są polecane do urządzeń i maszyn, które narażone są na duże obciążenia podczas pracy. Sam olej został wzbogacony licznymi dodatkami, które poprawiają jego właściwości oraz wpływają na poszczególne parametry, w tym na lepkość oraz na odporność na wysokie i niskie temperatury. Są to głównie substancje antyutleniające i przeciwkorozyjne.