Finanse osobiste – dlaczego warto o nie zadbać?

finanse

Finanse osobiste to bardzo rozległa dziedzina wiedzy o finansach, która jakże często jest bagatelizowana przez gospodarstwa domowe. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat znacznie bardziej popularnym podejściem do pieniędzy wśród Polaków jest podejście pod tytułem “wydam co mam, a jeśli zarobię więcej to i wydam więcej”. Swoje ciężko zarobione pieniądze przejadamy, przepijamy, kupujemy drogie ubrania i gadżety. Koniec miesiąca natomiast zawsze wygląda tak samo – oczekiwanie na umiłowany przelew. Co ciekawe,ten schemat dotyka nie tylko osób zarabiających najmniej. Nawet osoby, których miesięczne wynagrodzenie wynosi 15 tysięcy złotych, ma ten sam problem. Co należy zatem zrobić, by uwolnić się z tego zgubnego koła konsumpcjonizmu i bezmyślnego wydawania pieniędzy? Należy zadbać o swoje finanse osobiste i zacząć oszczędzać. Dlaczego? Poniżej podane zostały 3 najważniejsze powody, dla których dbanie o finanse osobiste to nasz priorytet.

Dbanie o finanse osobiste to realna emerytura, na którą sami zapracujemy 

Dla wielu z nas emerytura to okres tak odległy, że w ogóle nie myślimy o tym, w jaki sposób będziemy wtedy żyć. Warto jednak na chwile zatrzymać się i przemyśleć, za co my w ogóle będziemy się utrzymywać w momencie, gdy przejdziemy na zasłużony wypoczynek emerytalny. Czy liczymy na pieniądze zagwarantowane nam przez ZUS? Tu niestety nic nie jest gwarantowane. Obecna sytuacja związana z demografią, starzejącym się społeczeństwem i wadliwym systemem emerytalnym sprawia, że za 30 lat pieniędzy w ZUS może już nie być. Czy nie lepiej jest już teraz zacząć odkładać choćby małe kwoty, które za te 30 lat urosną do konkretnych pieniędzy, za które godnie przeżyjemy czas emerytury.

Dbanie o finanse osobiste pozwala nam pozbyć się wszelkich długów

Badania statystyczne i raporty mówią o tym, że Polacy zadłużają się coraz bardziej. Duża dostępność kredytów i pożyczek sprawia, że wolimy większe zakupy wykonać od razu za bankowe środki nie martwiąc się o to, że w przyszłości będziemy musieli oddać w odsetkach dodatkowe 10, a czasem nawet 20%. Taki styl życia prowadzi nas do poważnych kłopotów, z których ciężko wyjść, jeśli nie wykażemy się odpowiednią dyscypliną w finansach. Dbanie o finanse osobiste pozwoli nam wygospodarować dodatkowe pieniądze, które możemy przekazać na spłatę zobowiązań.

Dbanie o finanse osobiste pozwoli nam zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń

Nieprzewidziane sytuacje spotykają każdego z nas. Od banalnych zdarzeń jak zepsuta lodówka, którą trzeba wymienić aż po najważniejsze kwestie jak choroba. Bez solidnego zaplecza finansowego w takiej sytuacji zostaniemy na lodzie, co może bezpośrednio prowadzić do nadmiernego zadłużania się. Pamiętajmy o tym, by każdego miesiąca odłożyć choćby małą kwotę, która w przyszłości może być znacznie bardziej przydatna niż teraz, gdy wydalibyśmy ją na niepotrzebny gadżet.