Dlaczego trzeba nosić czapki latem?

Dlaczego trzeba nosić czapki latem?

Dla wielu osób czapka na głowie to przykry obowiązek. O ile zimą nosimy nakrycia głowy, aby zapewnić sobie wyższy komfort cieplny, tak już wiosną z przyjemnością chowamy je na dnie szafy. Jednak słoneczne dni wiosny i lata nie są odpowiednią porą na spacerowanie z tak zwaną gołą głową. Promieniowanie słoneczne nie służy ani naszej skórze głowy, ani włosom, ani tym bardziej oczom. Dlaczego należy nosić czapkę w trakcie słonecznej pogody i jaki rodzaj nakrycia głowy wybrać?

Dlaczego należy chronić głowę przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne, choć pozwala naszym organizmom produkować niezbędną do prawidłowego funkcjonowania witaminę D, w nadmiarze zawsze jest szkodliwe. Podczas gdy swoją odkrytą skórę ciała i twarzy możemy chronić przed promieniami słońca odpowiednio dobranym kremem z filtrem, tak już na skórę głowy, włosy czy oczy takiego preparatu nie nałożymy. Tymczasem promieniowanie słoneczne może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, do przesuszenia, osłabienia i matowienia włosów, a także do pogorszenia jakości widzenia. Całą głowę wraz z narządem wzroku musimy chronić więc przed tymi skutkami promieniowania w sposób mechaniczny – nosząc nakrycia głowy oraz okulary z filtrem UV. Kapelusz czy czapka z daszkiem zapobiegną groźnemu przegrzaniu głowy, ochronią fryzurę przed płowieniem i pogorszeniem jej kondycji, a także – przynajmniej częściowo – zabezpieczą wzrok przed bezpośrednimi promieniami słońca. Nie wolno więc bagatelizować obowiązku noszenia nakrycia głowy w słoneczne dni, pamiętając, że nie dotyczy on jedynie najmłodszych czy seniorów.

Jaką czapkę wybrać na lato?

Dobra czapka na lato musi być lekka i przewiewna. W przeciwnym razie jej noszenie będzie poniekąd mijało się z celem. Najwygodniejsze w zestawieniu nakryć głowy na lato są natomiast klasyczne czapki z daszkiem, określane też mianem “kaszkietów”. Takie nakrycie głowy świetnie sprawdza się na co dzień, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych. Czapki tego typu posiadają regulację, dzięki czemu dobrze dopasowują się do obwodu głowy. Mają również dłuższy daszek niż przeciętne rondo kapelusza, dlatego lepiej chronią oczy przed słońcem. Nie każda czapka z daszkiem będzie jednak równie wygodna i praktyczna. Jeśli zależy nam na wyborze nakrycia głowy przyjaznego dla skóry i włosów, warto sięgać po modele wykonane ze 100% bawełny. Materiał ten jest bowiem przewiewny, dzięki czemu zapobiega przegrzewaniu się głowy. Chroni ją także przed wilgocią i podrażnieniami. Osoby, którym nie jest obojętny los naszej planety, powinny sięgać po czapki z daszkiem produkowane w Polsce, na przykład te z oferty marki Kabak. Klasyczne czapki tego producenta dostępne są w wielu kolorach do wyboru, a dzięki temu, że dekoruje je staranny haft, nie trzeba martwić się o to, że utracą swój pierwotny design podczas prania czy intensywnego użytkowania. Warto pamiętać również, że latem korzystniej jest wybrać dla siebie czapkę w jasnym odcieniu, który odbija światło. Ciemniejsze modele będą nieco mocniej się nagrzewać. 

Nosząc czapki zimą, chronimy się przed przeziębieniem. Natomiast nosząc nakrycia głowy latem, zapobiegamy negatywnym skutkom promieniowania słonecznego, które niszczy naszą skórę, włosy i oczy. Jednak czapka na lato to nie tylko obowiązek – to także modny dodatek, który warto wykorzystać, aby dodać swoim stylizacjom nieco koloru!