Czym są i jak działają płyty PIR?

dom

Z pewnością każdy z nas obecnie dostrzega konieczność wykonania odpowiedniej izolacji termicznej swojego domu. Wynika to z bardzo prostego faktu. W momencie, kiedy ceny energii i prądu poszły znacząco w górę, doszukujemy się oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Niemniej jednak podczas budowy domu, zwykle problemem staje się wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej dachu. Obecnie wykorzystuje się głównie model izolacji nakrokwiowej, która wykonana została z płyt PIR. Czym więc są takie płyty i sama izolacja nakrokwiowa?

Czym jest izolacja nakrokwiowa?

Izolacja nakrokwiowa PIR to coraz powszechniej stosowany sposób na izolację termiczną dachu. Zwykle wykorzystuje się ją w odniesieniu do nowego budownictwa, gdzie niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu oszczędności energetycznej, a także stawia się przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników. Jak sama nazwa wskazuje, izolacja nakrokrwiowa układana jest na krokwiach dachu. Dzięki temu można zapewnić całej konstrukcji dachu ogromną stabilność i trwałość. Co więcej izolacja nakrokwiowa skutecznie zapobiegnie również utratom ciepła, wiec znacznie z jej pomocą mogą zostać obniżone rachunki za ogrzewanie. Choć jej montaż z pewnością nie należy do najłatwiejszych, to jednak jest ona rozwiązaniem na długie lata, a inwestycją w nią zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat, w postaci znacznie niższych opłat.

Czym są płyty PIR?

Izolacja nakrokwiowa najczęściej obecnie wykonywana jest z płyt PIR. Z pewnością nikomu z nas skrót ten nic nie mówi, wobec tego warto dowiedzieć się, czym właściwie te płyty PIR są. Otóż są to płyty izolacyjne, które wykorzystuje się do wykonywania izolacji termicznych. Swoje zastosowanie w budownictwie znalazły one już wiele lat temu. Wskazuje się bowiem na to, że mają one o wiele lepsze parametry termoizolacyjne niż np. popularnie wykorzystywana wełna oraz bawełna. Co więcej są one o wiele bardziej odporne na wilgoć, a także wyjątkowo wytrzymałe.

Czy warto zainwestować w izolację nakrokwiową z płyt PIR?

Izolacja nakrokwiowa, która wykonana została z płyt PIR z pewnością jest inwestycją niezwykle opłacalną. Nie tylko zapewni ona wyjątkowe parametry izolacyjne i zapobiegnie utracie ciepła z pomieszczeń, ale także znacznie ustabilizuje konstrukcje dachową. Co więcej inwestycja ta zwróci się w przeciągu kilku lat, w postaci o wiele niższych rachunków za ogrzewanie. Nasz dom stanie się prawdziwą energooszczędną twierdzą, która zapewni domownikom optymalny komfort cieplny.