Czy można samodzielnie wykonać wywóz szamba?

Czy można samodzielnie wykonać wywóz szamba?

Istnieją sposoby, dzięki którym można samemu dbać o swoją posesję. To nie dotyczy jednak pozbywania się zawartości szamba. Jeżeli zastanawiasz się, czy można to zrobić samodzielnie, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, kto może przeprowadzić taką procedurę, a przede wszystkim gdzie nie wolno rozlewać nieczystości. Poznasz związane z tym zagrożenia – włącznie z karami przewidzianymi przez prawo. Zachęcamy do lektury tekstu!

Kto może wywozić szambo?

Tego rodzaju działalnością zajmują się wyspecjalizowane firmy. Mają zezwolenie na opróżnianie zbiorników z nieczystościami ciekłymi, a także na ich transport z terenu danej gminy. Szczegółowe wytyczne określa ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Najważniejsze, aby mieć świadomość, że nie wolno usuwać zawartości szamba samodzielnie. Nie ma znaczenia, że Twój zbiornik jest mały. Nie należy wylewać jego treści np. na teren swojego pola.

Jeśli chodzi o wywóz szamba, ceny są uzależnione od kilku czynników, począwszy od lokalizacji nieruchomości, a skończywszy na dystansie od oczyszczalni. Mniej zapłaci osoba, która zamówi usługę na terenie miejscowości znajdującej się blisko takiego obiektu. Z kolei z większymi kosztami będzie się liczyć właściciel działki położonej w trudniej dostępnym miejscu. Kiedy specjaliści od usuwania nieczystości będą mieć problemy z dostaniem się do zbiornika, inaczej wycenią niestandardowy odbiór szamba.

Co grozi za samowolne opróżnianie szamba?

Jak już padło wyżej, osobom nieuprawnionym nie wolno samodzielnie przeprowadzać takich działań. Nie powinny opróżniać, wywozić ani utylizować nieczystości. Niektórzy chcą w ten sposób ograniczyć wydatki, ale ich dążenia mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Kara za taki czyn może wynieść do 5 tysięcy złotych, co z pewnością będzie bolesne dla domowego budżetu. Właściciele szamba muszą nie tylko regularnie korzystać z usług firmy asenizacyjnej. Do ich obowiązków należy też dbanie o to, aby zbiornik był szczelny, a także szybkie usuwanie ewentualnych awarii.

Jeżeli należysz do szczęśliwych posiadaczy nieruchomości, możesz wziąć pod uwagę wynajem mobilnej toalety. Ubikacja na działce nie musi wcale być typową sławojką, którą wielu ludzi kojarzy z okresu dzieciństwa na wsi. Może być nowoczesna, przestronna oraz mieć różne udogodnienia (np. dla osób z niepełnosprawnością). Opróżnianie takiej kabiny zwykle wchodzi do oferty firmy, która ją wynajmuje. Klient nie będzie musiał martwić się o to, co zrobić, gdy przyjdzie czas na oczyszczenie zbiornika.

Gdzie znaleźć firmę wywożącą szambo?

Opróżnianie zbiornika na nieczystości z toalety nie należy do procedur, które może przeprowadzić każdy. Podejmują się tego wyłącznie firmy mogące odbierać szambo, dysponujące odpowiednimi pozwoleniami oraz flotą. Nie szukaj oszczędności w tym zakresie, gdyż grozi to konsekwencjami finansowymi. Zachęcamy do przejrzenia oferty portalu gruzy.pl. Znajdziesz wykwalifikowaną ekipę, która dojedzie do Ciebie w dowolne miejsce. Powierz to zadanie specjalistom!