Biznes na spokojnie – praktyczne porady, jak zadbać o własny budżet i przyszłość

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Wielu ludzi prowadzących swój biznes oszczędza na wpłatach do ZUS starając się zminimalizować koszty działalności gospodarczej. Nic dziwnego, bo różnorakie daniny, którymi obarcza nas państwo są naprawdę wysokie, a i tak nie bardzo wierzymy, że nasza emerytura pozwoli nam godnie żyć.
Mimo to musimy zadbać o czas, gdy zaprzestaniemy już aktywności zawodowej. I wcale nie jesteśmy skazani wyłącznie na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dobrym rozwiązaniem są dostępne od wielu lat instrumenty, które nie dość, że pozwalają nam w efektywny sposób oszczędzać na emeryturę, to jeszcze dają konkretne przywileje emerytalne.
Konto IKE – lek na niemoc państwa
Jednym z takich sposobów jest Indywidualne Konto Emerytalne, rozwiązanie funkcjonujące w Polsce od 1 stycznia 2012 roku i jest elementem tzw. III filara.
Konto IKE może mieć różne oblicza. Korzystając z niego można na przykład lokować pieniądze na depozytach bankowych, ale można również „zatrudnić” do pracy nad naszymi oszczędnościami rynek kapitałowy i inwestować w fundusze inwestycyjne. Wybór należy do nas i zależy od wielu czynników, wśród których jest między innymi nasza akceptacja ryzyka oraz czas trwania inwestycji. Profesjonalni i odpowiedzialni doradcy wskazują jednak – i warto o tym pamiętać – aby portfel emerytalny był oparty na cieszących się opinią najmniej ryzykownych funduszach obligacyjnych.
Konto IKE – zasada dziedziczenia
Konto IKE to nie tylko możliwość efektywnego oszczędzania na emeryturę – czyli pomnażania odkładanych na przyszłość pieniędzy – ale także dowolność wpłat. Obowiązuje tu zmieniany każdego roku limit, ale ważne jest przede wszystkim to, że możemy zasilać nasze konto w dowolnym momencie i w ciągu roku nie obowiązuje nas żaden reżim czasowy. Dla właścicieli firm może to być istotny argument.
Indywidualne Konto Emerytalne – to kolejny argument przemawiający za tym wyborem – jest naszą własnością, podobnie oczywiście jak wszystkie zgromadzone na nim środki. To oznacza, że obowiązuje tu zasada dziedziczenia, czyli przekazania wszystkich zgromadzonych tam pieniędzy dowolnie wybranym spadkobiercom.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat. Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.